УВАГА! УВАГА! УВАГА!

Шановний відвідувачу, звертаю Вашу увагу, що деякі посилання у дописах, на даний час, не працюють, оскільки вони переспрямовують на російські сайти (докладніше дивись на сторінці "Про блог").

22 січня 2019 р.

Історичний календар. 22 січня. День Соборності України.

22 січня 1919 року - відбулося об'єднання УНР і ЗУНР.

  22 січня 1919 року відбулося об'єднання двох суверенних українсь­ких держав — Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Укра­їнської Народної Республіки (ЗУНР) в одну самостійну соборну держа­ву. Урочистий Акт злуки (об'єднання) був проголошений Директорією УНР на Софійському майдані Києва. 
  Йому передували Предвступний договір, укладений 1 грудня 1918 р. в Фастові між УНР і ЗУНР, а також Ухвала Української Національної Ради від 3 січня 1919 р. про злуку ЗУНР з УНР.  
  У Предвступному договорі, який підписали повноважні представни­ки обох українських Республік, було заявлено про їх непохитний намір в найкоротший час злитись в одну неподільну державу. При цьому ЗУНР повинна була увійти з усією своєю територією й населенням як складова частина в УНР з правом територіальної автономії, межі якої, а також детальні умови злуки обох держав мала визначити окрема спільна комісія уже в ході об'єднання. В Ухвалі Українська Національ­на Рада урочисто проголосила з'єднання ЗУНР з УНР в одну, одноцільну, суверенну Народну Республіку, затвердила Предвступний дого­вір про злуку двох Республік і доручила Державному Секретаріатові не­гайно розпочати переговори з урядом УНР, щоб його реалізувати. 
  В Акті злуки від 22 січня 1919 р. Директорія радо привітала істо­ричний крок наших західних братів.
  Зокрема, в Акті підкреслювалось: «Віднині зливаються в одно віками відірвані одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної Української держави на добро і щастя українського народу».

  ЗУНР отримала назву Західна об­ласть УНР (ЗОУНР). Скликаний Директорією Трудовий Конгрес Укра­їни, в роботі якого взяли участь також 65 делегатів від ЗУНР, наступ­ного дня затвердив Акт злуки.
  Однак об'єднання УНР і ЗУНР в одну державу через ряд обставин не було тоді доведено до кінця. Сторони погодились на те, щоб до скликання Всеукраїнських Установчих зборів адміністративні та законодавчі функції в західній Україні велися самостійно, а фактичне з’єднання було здійснене пізніше. Практично Ухвала Української Національ­ної Ради від 3 січня і Акт Директорії від 22 січня 1919 р. лише деклару­вали проведення державного об'єднання в майбутньому. До того часу встановлювався тісний державний зв'язок між двома українськими дер­жавними організаціями, близький до конфедеративного, з окремими урядами й військовими силами.
  Незважаючи на це, день 22 січня 1919 р. назавжди залишиться в історії українського народу як свято Соборності України. Це був один з найпрекрасніших моментів нашої історії. Високий принцип соборності своїх земель — найблагородніший у світі ідеал, до якого прагне кожна нація. На довгому і тернистому шляху українського народу до цього ідеалу була Злука УНР і ЗУНР — подія великого історичного значення.


  Враховуючи це, Президент України Л. Кучма 21 січня 1999 року видав Указ за 42/99 «Про День соборності України», в якому постановив: «Установити День соборності України, який відзначати щорічно 22 січня — у день проголошення в 1919 році Акта злуки».



Немає коментарів:

Дописати коментар